Drone ucrainene: peste 400 lansate spre Moscova într-o singură noapte
de NewsRomania ·
Redactat cu asistență AI, pe baza surselor citate în articol, sub supervizare editorială. Cum lucrăm

Peste 400 de drone au fost îndreptate spre regiunea Moscova, potrivit primarului Serghei Sobianin. Apărarea aeriană rusă afirmă că 85 au fost distruse în apropierea orașului.
Peste 400 de drone ucrainene au fost lansate în timpul nopții spre regiunea Moscova, a anunțat luni primarul capitalei ruse, Serghei Sobianin. Potrivit Mediafax (link extern — se deschide în filă nouă), majoritatea aparatelor au fost doborâte de forțele de apărare aeriană înainte să ajungă în apropierea orașului. Anunțul vizează intervalul 20:30–5:00.
Drone ucrainene, interceptate lângă capitală
În operațiunea cu drone ucrainene, Sobianin a transmis pe Telegram că aparatele s-au apropiat de regiunea Moscovei în valuri, iar sistemele militare au intervenit când acestea se aflau încă la distanță de zona urbană. Primarul a indicat că 85 de drone au fost distruse în apropierea orașului Moscova. Cifra face parte din bilanțul prezentat de autoritățile locale.
Atacul a avut loc peste noapte. În mesajul citat de Mediafax, oficialul rus a susținut că majoritatea dronelor au fost neutralizate de apărarea aeriană. Relatarea nu oferă un bilanț separat pentru toate aparatele lansate și nici o descriere a unor pagube materiale în capitală.
O explozie a dus la internarea a șase persoane la spitalul din Domodedovo, la sud de Moscova, potrivit unui anunț publicat de unitatea medicală pe Telegram. Pacienții aveau răni descrise drept minore sau grave. Spitalul nu a legat explicit aceste leziuni de atacul cu drone.
Domodedovo este orașul în care se află unul dintre aeroporturile internaționale ale Moscovei. Menționarea localității oferă un reper geografic pentru zona vizată de operațiunea nocturnă și pentru locul în care au fost transportate persoanele rănite.
Bilanțul prezentat de autoritățile ruse
G4Media (link extern — se deschide în filă nouă) reproduce informațiile transmise de Mediafax și atribuie bilanțul primarului Serghei Sobianin. În această versiune, peste 400 de drone au fost îndreptate către regiunea capitalei, iar 85 au fost distruse în apropierea Moscovei. Autoritățile ruse descriu intervenția ca pe o acțiune a forțelor de apărare aeriană.
Datele publicate se referă la o singură noapte și la regiunea Moscova, nu doar la centrul orașului. Pentru moment, elementele confirmate în relatările disponibile sunt numărul estimat al aparatelor lansate, intervalul operațiunii, interceptările anunțate și transportul celor șase răniți la spitalul din Domodedovo.
Citește și
→ Primarul Moscovei spune că ucrainenii au lansat peste 400 de drone în direcția…
→ SUA vizează porturi cheie și zone strategice din întreg Iranul, într-un nou val…
Surse
Urmărește-ne:Facebook





