Sari la conținut
NewsRomania
Caută
Economie

Numărul dosarelor de insolvență noi a crescut în primele cinci luni din 2026 cu 13%, la 3.146. Cele mai afectate domenii au fost comerț, construcții, transport și depozitare, plus industria prelucrătoare

Sursa: Ziarul Financiar (ZF.ro)

Numărul dosarelor de insolvență noi a crescut în primele cinci luni din 2026 cu 13%, la 3.146. Cele mai afectate domenii au fost comerț,  construcții, transport și depozitare, plus industria prelucrătoare
Foto: Ziarul Financiar (ZF.ro)

Relatează Ziarul Financiar (ZF.ro), numărul firmelor și PFA-urilor intrate în insolvență în ianuarie–mai 2026 a ajuns la 3.146, cu 13,6% peste nivelul din aceeași perioadă a anului trecut. Comerțul a totalizat 718 cazuri, construcțiile 691, transportul și depozitarea 372, iar industria prelucrătoare 345. Bucureștiul a înregistrat cele mai multe dosare, 606.

Citește articolul integral pe Ziarul Financiar (ZF.ro) (link extern către Ziarul Financiar (ZF.ro) — se deschide în filă nouă)

Fragmentul de mai sus este un rezumat. Articolul integral aparține Ziarul Financiar (ZF.ro).

Distribuie:WhatsAppFacebook

Urmărește-ne:Facebook

Mai multe știri

Sursa: Business Magazin

Sursa: Ziarul Financiar (ZF.ro)