Pilonul 2 trece de 100 de miliarde. Peste 350.000 au primit bani
de NewsRomania ·
Redactat cu asistență AI, pe baza surselor citate în articol, cu verificare automată a faptelor față de surse. Cum lucrăm

Câștigul net al fondurilor private obligatorii a ajuns la 108,6 miliarde de lei la finalul lunii iulie. Peste 350.000 de români au primit deja plăți.
Pilonul 2 de pensii a depășit pentru prima dată pragul de 100 de miliarde de lei câștig net, la sfârșitul lunii iulie 2026. Valoarea a ajuns la 108,6 miliarde de lei, iar peste 350.000 de români au primit deja plăți din fondurile private, potrivit Mediafax (link extern — se deschide în filă nouă). Pragul a fost depășit.
Anunțul a fost făcut de Asociația pentru Pensiile Administrate Privat din România, care a prezentat rezultatele sistemului de pensii private obligatorii. Câștigul obținut pentru participanți este echivalentul a 20,7 miliarde de euro, conform datelor citate de Mediafax. Raportarea se referă la acumulările realizate până la finalul lunii iulie.
Pilonul 2 ajunge la 108,6 miliarde de lei
Calculul APAPR arată că activele nete administrate de fondurile private au ajuns la 246,7 miliarde de lei. Suma echivalează cu aproximativ 47 de miliarde de euro. Fondurile gestionează acești bani în numele celor 8,5 milioane de participanți înscriși în sistem, scrie Mediafax, pe baza informațiilor publicate de asociație.
Câștigul net și activele administrate apar în aceeași raportare, dar indică valori diferite. Prima sumă arată câștigul generat pentru participanți, în timp ce a doua reflectă banii aflați în administrarea fondurilor. Datele APAPR au fost publicate pe pilonul2.ro. Suma este distinctă.
Pentru participanți, depășirea acestui prag marchează dimensiunea acumulărilor produse de fondurile private obligatorii. În același timp, plățile efectuate către peste 350.000 de persoane arată că banii au ajuns deja la o parte dintre cei înscriși în sistem. Reperul financiar vine la finalul unei perioade de acumulare raportate până în iulie 2026.
Plăți către participanți
Peste 350.000 de români au primit deja bani din fondurile de pensii private, potrivit informațiilor prezentate de Mediafax și preluate de G4Media (link extern — se deschide în filă nouă). Plățile reprezintă un al doilea reper al raportării, alături de câștigul acumulat și de valoarea activelor administrate. Banii au ajuns deja la oameni.
Dimensiunea sistemului se vede și prin numărul persoanelor înscrise: 8,5 milioane de participanți. În paralel, activele nete de 246,7 miliarde de lei depășesc câștigul acumulat pentru participanți, de 108,6 miliarde de lei. Cele două valori descriu amploarea fondurilor și rezultatul obținut până la sfârșitul lunii iulie 2026.
Citește și
→ Producția de energie a Electrica a crescut cu peste 300% în primele șase luni…
→ EXCLUSIV România nu va închide grupurile pe cărbune de la Turceni și Craiova la…
Surse
- Mediafax (link extern către Mediafax — se deschide în filă nouă)
- Ziarul Financiar (ZF.ro) (link extern către Ziarul Financiar (ZF.ro) — se deschide în filă nouă)
- G4Media (link extern către G4Media — se deschide în filă nouă)
- Business Magazin (link extern către Business Magazin — se deschide în filă nouă)
Urmărește-ne:Facebook





